September 10th, 2019
Słupy. W ustrojach monolitycznych słupy podlegają mimośrodowemu ściskaniu. W przypadku jednakowych rozpiętości przęseł ramy lub szkieletu lub gdy rozpiętość maksymalna nie przekracza 200/0 rozpiętości minimalnej, można uważać słupy za osiowo ściskane. Przy tego rodzaju uproszczonym obliczaniu przyjmuje się kwadratowe lub kołowe przekroje słupów. W przypadku znacznych różnic w rozpiętościach przęseł, a także w przypadku dużych obciążeń użytkowych (np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Strzemiona czteroramienne stosuje się przy szerokości rygla ponad 40 cm lub gdy mają one przejąć część dużych naprężeń głównych. Dwudzielny przekrój rygla stosuje się w celu przepuszczenia kanałów pionowych (np. wentylacyjnych). Jeżeli kanały są obudowane ściankami działowymi, wówczas celowe jest prowadzenie kanałów w pobliżu połowy rozpiętości, gdzie naprężenia główne mają stosunkowo małą wartość. Poziome otwory w ryglach, zwłaszcza w pobliżu słupów, w bardzo dużym stopniu zwiększają wartość naprężeń głównych i dlatego w pobliżu otworów konieczne jest zwiększenie przekroju zbrojenia w postaci odgiętych prętów oraz silnych strzemion. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Metody przybliżone Obliczanie na działanie obciążeń pionowych. W przypadku jednakowych rozpiętości przęseł (lub nieznacznie różniących się) i przy zachowaniu warunku p < 2g, gdzie p obciążenie użytkowe, zaś g obciążenie stale, można stosować w obliczeniach uproszczenia, które umożliwiają z dostateczną dokładnością obliczenie momentów zginających i sil poprzecznych. I tak np. wielopiętrowa rama może być obliczana w założeniu, że rygiel stropodachu oraz rygle stropów międzypiętrowych są belkami ciągłymi przegubowo połączonymi ze słupami. Słupy pośrednie w tym przypadku można obliczać jako osiowo ściskane podłużnymi siłami stanowiącymi reakcje belek ciągłych, a slupy skrajne jako ściskane mimośrodowo, przy czym momenty zginające w slupach można obliczać, uwzględniając wpływ tylko skrajnych przęseł. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Dokładne obliczenie szkieletu na działanie sil poziomych wymaga znacznego nakładu pracy, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z ramowymi układami przesuwnymi. W przypadku szkieletowych konstrukcji budowlanych celowe jest stosowanie poniżej podanego uproszczonego, lecz dostatecznie dokładnego sposobu obliczeń takich ram. Przyjmujemy, że siły poziome są zaczepione w węzłach ramy i że zerowe momenty w słupach znajdują się w połowie ich wysokości; wyjątek stanowią słupy dolnej kondygnacji, gdzie momenty są równe zeru na 2/3 wysokości słupów. Założenie to jest dostatecznie ścisłe, wynika bowiem z analizy wykresów momentów zginających obliczonych dokładnymi metodami. W przekrojach o zerowej wartości momentów działają tylko siły poprzeczne, przeto po myślowym przecięciu ramy na dowolnej kondygnacji płaszczyzną przechodzącą przez te przekroje możemy z warunku równowagi obliczyć wartości sumy sil poprzecznych działających w tych przekrojach. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Schody te wykonuje się przeważnie jako tzw. schody kręte, o pełnym przekroju stopni (trójkąt lub trapez), o przekroju kątownika prostokątnego lub też w postaci desek żelbetowych. Stopnie te mają w rzucie poziomym kształt wycinków koła. Na zewnętrznym obwodzie spirali szerokość stopni znajduje się w granicach 30..;40 cm, na drugim końcu stopnie mają pogrubienie z okrągłym otworem pośrodku ok. 20 cm. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Należy jednak pamiętać o zasadzie, że trasa przykanalika powinna być ze względów ekonomicznych jak najkrótsza, a więc możliwie prostopadła do osi kanału ulicznego. W myśl przepisów, urządzenia kanalizacyjne w każdej nieruchomości powinny stanowić odrębną całość, a każda nieruchomość powinna mieć własne połączenie z kanałem miejskim. Wyjątek stanowi budownictwo indywidualne szeregowe (budynki segmentowe), dla których kanały; miejskie będą (dochodziły tylko do jednego punktu budynku najbliższego ulicy miejskiej), a pozostałe podłączone do sieci wewnętrznej. W przypadku braku wpustu – trasę przykanalika należy prowadzić prostopadle do osi kanału, ewentualnie odchylić pod kątem maksimum 45° w kierunku spadku kanału. Przy włączaniu przykanalika o średnicy 0,3 m lub większej do kanału rurowego lub przełazowego I, II lub III klasy, należy budować studzienkę rewizyjną na włączeniu. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Zgodnie z przepisami, przyłączenie domowych urządzeń kanalizacyjnych do kanału publicznego, od granic nieruchomości do kanału, wykonują przedsiębiorstwa lub osoby fizyczne, uprawnione do tego z mocy obowiązujących przepisów. Przyłączenie sieci wewnętrznej kanalizacyjnej do ulicznego przewodu wykonuje się, o ile jest to możliwe, w jednym miejscu, jednym przykanalikiem. Przykanalik w odległości 1-:-1,5 m od linii regulacyjnej ulicy (granicy, działki) powinien mieć kontrolną studzienkę rewizyjną. Przy kanalizacji ogólnospławnej, rury deszczowe na frontach budynków powinny być, w miarę możności, łączone bezpośrednio z kanałem ulicznym za pomocą własnych przykanalików. Przykanalik i jego eksploatacja należy do władz komunalnych, sieć wewnętrzna terenowa – do administracji budynku (bloku). Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
SPORZĄDZANIE PROJEKTU WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI KANALIZACYJNEJ Szczegółowym projektem wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej jest projekt techniczny, składający się z opisu technicznego, obliczeń i rysunków, Na planie sytuacyjnym działki należy nanieść; – położenie kanału ulicznego, – usytuowanie głównych tras kanalizacyjnych, – projektowane położenie przykanalika. Rozmieszczenie przekrojów poziomych i pionowych na rysunku wykonuje się jak przy projekcie instalacji wodociągowej. Przy planie piwnic należy wkreślić trasę kanału ulicznego z zaznaczeniem: – rodzaju kanału i jego średnicy (np. ,; kanał z rur kamionkowych 0 300 mm, kanał murowany I kl. 0,6 X 1,10 m itd. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Czujnik osadzony jest w pierścieniu o masie 3+5 kg zaopatrzonym w płaską podstawę. Podstawa ta za pośrednictwem czterech płaskich sprężyn łączy się z płytką stykową, którą zamocowuje się do części drgającej badanego urządzenia. Sztyft czujnika opiera się na głowicy o nakrętce osadzonej na śrubie regulacyjnej zamocowanej w płytce stykowej. Praca wibrometru oparta jest na zasadzie, że przy małych częstotliwościach drgań własnych pierścienia z zamocowanym czujnikiem, praktycznie biorąc, pierścień nie drga w porównaniu z częstotliwością drgań urządzeń wibracyjnych. Takie wibrometry projektu Gipromasza stosowane są w ZSRR. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
W tym artykule, wypunktowanym na liście 50 książek o architekturze i projektach, które można przeczytać na wiosnę, redaktorzy Metropolis wybierają najlepsze tytuły z architektury, które pojawią się w tym roku, aby pomóc w zaokrągleniu listy czytelników. Nowoczesne formularze: subiektywny Atlas Architektury XX wieku Fotografie Nicolas GrospierrePrestel, 224 str., 49,95 $ za pośrednictwem Magazynu Metropolis Często zapomina się, jak rozpowszechniona stała się modernistyczna architektura. Można argumentować, że styl budynku był w rzeczywistości znacznie bardziej międzynarodowy, niż mogliby sobie wymarzyć jego najwcześniejsi pionierzy. Ale sen zmarł w 1989 r. (Wcześniej na Zachodzie), z triumfem reakcyjnej polityki i brzydkiej estetyki architektonicznej, którą objął. Read the rest of this entry »
Comments Off