Podlogi Drewniane
Just another WordPress site

Kącik architekta – Biennale w Wenecji 2012: Magnes i bomba / ELEMENTAL

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Nico Saieh Instalacja bardzo komentowana przez gości Vernissage na Biennale.
The Magnet and the Bomb przedstawia dwa projekty z opartej na Chile gry Elemental, prowadzonej przez Alejandro Aravenę.
Projekty te są interwencjami miejskimi, które były wymagane w określonych kwestiach społecznych, które wymagały wspólnej płaszczyzny porozumienia między kilkoma zainteresowanymi stronami.
Tętnicza bomba zegarowa odlicza przy wejściu do wystawy, która potrwa 100 dni na Biennale, mniej więcej w tym samym czasie, w którym obie te projekty trwały.
Projekty są prezentowane na dużych ścianach z niedokończonego drewna, z projekcjami nad nimi.
Każda oś czasu projektu pojawia się na ścianie, wyryte w przypadku Constitución (zobacz projekt PRES Constitución), a także jako serię kart wkładanych do automatów do gry Calama (zobacz projekt Calama Plus).
.
Nico Saieh Chile stoi przed wielkim wyzwaniem, ponieważ dochód potroił się w mniej niż dziesięć lat, ale nierówności pozostały nienaruszone.
Stwarza to powszechne niezadowolenie, które narasta jak społeczna bomba zegarowa.
Podobnie, aby utrzymać wzrost i zachować konkurencyjność na poziomie globalnym, kraj musi przyciągnąć i zatrzymać twórców wiedzy.
Przedstawiono tutaj projekty, w których architekci musieli odpowiedzieć na te głębokie dylematy.
Od Elementala:.
Nico Saieh Pierwszym przykładem jest Constitución, miasto 50 000 mieszkańców, które zostało niemal całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło Chile 27 lutego 2010 roku.
Elemental miał sto dni na dostarczanie projektów od budynków publicznych po budynki mieszkalne, od energii matryca miasta do transportu.
Architekci zaproponowali wykorzystanie lasu zarówno do ochrony miasta przed przyszłymi tsunami, jak i do zapewnienia demokratycznego dostępu do rzeki, jako parku.
Drugim przykładem jest Calama, miasto liczące 150 000 mieszkańców położone na najsuchszej pustyni na świecie.
Jest to rdzeń produkcji miedzi w Chile, aw 2011 r.
Tysiące ludzi protestowało przeciwko nierównościom gospodarczym i złym warunkom życia.
Elemental został ponownie zatrudniony, aby zapewnić serię projektów w ciągu stu dni – tym razem, aby zdekompresować presję społeczną.
Rdzeniem konfliktu była bitwa o wodę: kto ją posiadał, kto jej używał i ile jeszcze potrzeba w najbliższej przyszłości.
Odpowiedź żywiołowa, która wymagała intensywnych i wymagających konsultacji z miejscową ludnością, polegała na powiększeniu obszaru oazy rzeki i przekształceniu obozu górniczego w właściwe miasto.
W obu przypadkach projekt urbanistyczny został wykorzystany jako siła przyciągająca ludzi, wiedzę i rozwój, jako narzędzie do rozładowania niepokojów społecznych.
.
Nico Saieh.
Nico Saieh.
Nico Saieh.
Nico Saieh
[patrz też: olx brzeg, serduszka wspaniała, odległość szamba od granicy działki ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: odległość szamba od granicy działki olx brzeg serduszka wspaniała