September 10th, 2019
Słupy. W ustrojach monolitycznych słupy podlegają mimośrodowemu ściskaniu. W przypadku jednakowych rozpiętości przęseł ramy lub szkieletu lub gdy rozpiętość maksymalna nie przekracza 200/0 rozpiętości minimalnej, można uważać słupy za osiowo ściskane. Przy tego rodzaju uproszczonym obliczaniu przyjmuje się kwadratowe lub kołowe przekroje słupów. W przypadku znacznych różnic w rozpiętościach przęseł, a także w przypadku dużych obciążeń użytkowych (np. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Strzemiona czteroramienne stosuje się przy szerokości rygla ponad 40 cm lub gdy mają one przejąć część dużych naprężeń głównych. Dwudzielny przekrój rygla stosuje się w celu przepuszczenia kanałów pionowych (np. wentylacyjnych). Jeżeli kanały są obudowane ściankami działowymi, wówczas celowe jest prowadzenie kanałów w pobliżu połowy rozpiętości, gdzie naprężenia główne mają stosunkowo małą wartość. Poziome otwory w ryglach, zwłaszcza w pobliżu słupów, w bardzo dużym stopniu zwiększają wartość naprężeń głównych i dlatego w pobliżu otworów konieczne jest zwiększenie przekroju zbrojenia w postaci odgiętych prętów oraz silnych strzemion. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Metody przybliżone Obliczanie na działanie obciążeń pionowych. W przypadku jednakowych rozpiętości przęseł (lub nieznacznie różniących się) i przy zachowaniu warunku p < 2g, gdzie p obciążenie użytkowe, zaś g obciążenie stale, można stosować w obliczeniach uproszczenia, które umożliwiają z dostateczną dokładnością obliczenie momentów zginających i sil poprzecznych. I tak np. wielopiętrowa rama może być obliczana w założeniu, że rygiel stropodachu oraz rygle stropów międzypiętrowych są belkami ciągłymi przegubowo połączonymi ze słupami. Słupy pośrednie w tym przypadku można obliczać jako osiowo ściskane podłużnymi siłami stanowiącymi reakcje belek ciągłych, a slupy skrajne jako ściskane mimośrodowo, przy czym momenty zginające w slupach można obliczać, uwzględniając wpływ tylko skrajnych przęseł. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Dokładne obliczenie szkieletu na działanie sil poziomych wymaga znacznego nakładu pracy, gdyż w tym przypadku mamy do czynienia z ramowymi układami przesuwnymi. W przypadku szkieletowych konstrukcji budowlanych celowe jest stosowanie poniżej podanego uproszczonego, lecz dostatecznie dokładnego sposobu obliczeń takich ram. Przyjmujemy, że siły poziome są zaczepione w węzłach ramy i że zerowe momenty w słupach znajdują się w połowie ich wysokości; wyjątek stanowią słupy dolnej kondygnacji, gdzie momenty są równe zeru na 2/3 wysokości słupów. Założenie to jest dostatecznie ścisłe, wynika bowiem z analizy wykresów momentów zginających obliczonych dokładnymi metodami. W przekrojach o zerowej wartości momentów działają tylko siły poprzeczne, przeto po myślowym przecięciu ramy na dowolnej kondygnacji płaszczyzną przechodzącą przez te przekroje możemy z warunku równowagi obliczyć wartości sumy sil poprzecznych działających w tych przekrojach. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Schody te wykonuje się przeważnie jako tzw. schody kręte, o pełnym przekroju stopni (trójkąt lub trapez), o przekroju kątownika prostokątnego lub też w postaci desek żelbetowych. Stopnie te mają w rzucie poziomym kształt wycinków koła. Na zewnętrznym obwodzie spirali szerokość stopni znajduje się w granicach 30..;40 cm, na drugim końcu stopnie mają pogrubienie z okrągłym otworem pośrodku ok. 20 cm. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
W tym przypadku trasę główną wewnętrznej kanalizacji. podwiesza się na ścianie budynku i wyprowadza dalej do granicy działki. Przykanalik projektuje się normalnie. Przy kanalizacji ogólnospławnej, do przykanalika wprowadza się przewody deszczowe – rynny (deszczówki), w jakie zaopatrzone są budynki mieszkalne. Przy projektowaniu należy przewidzieć w odpowiednim miejscu przykanalika odgałęzienia rurowe, dla umożliwienia wprowadzenia deszczówek (prawej ewentualnie i lewej). Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Comments Off
September 10th, 2019
Konieczne jest to jeszcze dlatego, by wydzielające się szkodliwe gazy ze ścieków, mogły być odprowadzane z sieci ponad zwierciadłem ścieków. Pozwala to również przyjmować do przewodu krótkotrwałe większe przepływy, nie uwzględnione lub nieprzewidziane w obliczeniach itd. Stosunek głębokości ścieków w przekroju rury do wysokości rury w świetle, a dla rur o przekroju kołowym – do średnicy wewnętrznej rury d nosi nazwę współczynnika napełnienia. Dla ścieków gospodarczo-bytowych zaleca się przyjmować napełnienia: w przewodach o średnicy 50 -; -. 125 mm – 0,5 l d w przewodach o średnicy 150 -; -. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Dzięki uprzejmości Dok Architecten; .
Arjen Schmitz Biuro architektoniczne: Dok Architekten Architekt: Liesbeth van der Pol Lokalizacja: centrum-Delft-Vesteplein 100-2611 WG Delft, Holandia Projekt zespołu: P.
Cannon, M.
Hardonk, R.
Bos, A. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 10th, 2019
Na temat tego, co AR prowokacyjnie nazwał Notopią , redaktor Christine Murray określa charakterystykę tego samolubnego miasta , pandemia generycznych budynków nie ma ze sobą żadnego związku – stwierdzając, że ich długotrwałe tyrady przeciwko Notopii jest mniej ostrzeżeniem niż proroctwem zagłady. Jeśli to, co się nazywa rozwój naszych miast, może się rozmnażać w obecnym tempie, to pod koniec stulecia nasz świat będzie składał się z izolowanych oaz szklistych pomników otoczonych otchłanią szałasów i beżowych konstrukcji, i nie będziemy w stanie odróżnić żadnego globalnego miasta od innego. Ta pandemia generycznych budynków nie ma ze sobą żadnego związku, nie mówiąc już o klimacie i kulturze ich lokalizacji. Z przeprosinami dla naszego przodka Iana Nairna, po tej pladze Przegląd Architektoniczny nadaje imię w nadziei, że się utrzyma. NOTOPIA. Read the rest of this entry »
Comments Off